نظر جال یک نماینده در مورد واردات خودرو

[ad_1]

ایسنا نوشت: نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: قاچاق کالا در بخش‌های مختلف به معنای واقعی کمر تولیدکنندگان داخلی را شکسته و هیچ اقدامی در جلوگیری از این امر صورت نمی‌گیرد.

صدیف بدری در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی اردبیل با بیان اینکه بخش صنعت و تولید کشور هیچ حال و روز خوشی ندارد، اظهار کرد: بیش از سه ماه است که تولیدکنندگان و صنعتگران ما با مشکلات ارزی دست و پنجه نرم می‌کنند به طوری که در سامانه نیما ۲۰ میلیارد دلار ثبت سفارش انجام شده که از این رقم ۱۱ میلیارد دلار پرداخت شده که سهم صنعتگران و صادرکنندگان ما یک درصد نیز نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: با تسهیلات با نرخ سود ۳۰ درصد نمی‌توان بخش صنعت و تولید را مورد حمایت قرار داد و از سویی قاچاق کالا به شکل انبوه کمر تولیدکنندگان ما را شکسته است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به واردات ۶ هزار و ۵۰۰ خودرو به کشور آن هم از مبادی رسمی خبر داد و افزود: عده‌ای از واردات این خودروها اعلام بی‌اطلاعی می‌کنند در حالی که خودرو پشه نیست که معلوم نشود از کجا وارد می‌شود و به کجا می‌رود.

بدری پیچیدگی نظام بروکراسی را یکی از دشواری‌های صنعتگران و سرمایه‌گذاران خواند و گفت: در مقطعی که دولت در استان‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کرد استان اردبیل از این حق محروم شده و امروز نیز بدون در نظر گرفتن هیچ مشوق و تامین زیرساختی سرمایه‌گذاری حاضر نیست استان‌های توسعه یافته را به استان‌هایی نظیر اردبیل در بخش سرمایه‌گذاری ترجیح دهد.

وی ضرورت پرداخت مشوق‌های حمایتی از بخش خصوصی را برای حضور در استان‌های محروم یادآور شد و بیان کرد: اگر استان اردبیل مزیت کشاورزی دارد استانی مانند فارس و همدان نیز چنین مزیتی را دارند اما آنها از صنایع مادر و پایه بهره‌مند شدند اما استان اردبیل از این قافله عقب مانده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در وزارت صنعت یک آمایش سرزمینی در بخش صنعت وجود ندارد به طوری که در این استان به غیر از کشت و صنعت در مغان و چند واحد متوسط هیچ واحد صنعتی دیگر به شکل عمده فعالیت نمی‌کند.

بدری ضرورت فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی نمین و حل مشکلات صادرکنندگان استان مرزی همچون اردبیل را یادآور شد و گفت: نباید در ثبت سفارش چنین صادرکنندگانی محدودیتی ایجاد شود.

هیچ گوش شنوایی در این کشور درد ما را نمی‌شنود

بشیر خالقی نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در حالی که ما در جنوب استان اردبیل ظرفیت عظیم معدنی داریم اما حاصل ما از این ظرفیت غنی تنها راه‌های تخریب شده و فرسوده‌ای است که خودروهای سنگین مصالح معدنی را در این راه‌ها به سمت شمال حمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه هیچ گوش شنوایی در این کشور درد ما را نمی‌شنود و نسبت به حل مشکلات قدمی برداشته نشده است، بیان کرد: به نظر می‌رسد تذکر ما بی‌خاصیت شده است و انتظار آن روز را باید کشید که بعد از روستاها شهرهای ما نیز به دلیل نبود اشتغال و درآمد خالی از سکنه شود و ما کلید شهر را به استاندار تحویل داده و عطای خلخال را به بقایش ببخشیم.

[ad_2]

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید