روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست هم‌‌‌اندیشی مدیران ارشد دولت با اشاره به اینکه باید متحد بایستیم و اختلاف داخلی بالاترین هزینه‌‌‌ها را به مردم و بویژه فقرا تحمیل می‌‌‌‌کند، گفت: روز اهتزاز پرچم ایران است؛ حاضرم در برابر تمام مخالفان و منتقدان خم شوم و دست آنها را برای اتحاد و همکاری ببوسم.

وی اضافه کرد: امروز باید همگی تصمیمات مهمی برای حفظ استقلال و سربلندی ایران عزیز بگیریم و تا پایان و با همه توان پای اجرای آن بایستیم.

روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

روحانی گفت: ملت ایران در سال‌های ۹۲ تا ۹۴، تصمیم بزرگی گرفت و به دنیا اعلام کرد. در عین حال که محکم و قاطع پای آرمان‌های خود ایستاده، اما حاضر است با منطق و استدلال با همان کسانی که سال‌ها به این کشور فشار وارد آوردند، گفت‌وگو کند و اگر حسن نیتی در میان باشد، به توافق برسد.

وی با بیان اینکه در طول ۳۰ ماه تلاش، مذاکره و فداکاری، توافقی عظیم و تاریخی حاصل شد، تصریح کرد: البته تحمل این موفقیت بزرگ برای دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی بسیار سخت بود؛ چراکه آنها ۱۲ سال برای تحقق آرزوی خود یعنی به زانو در آوردن ملت ایران، تلاش کرده بودند.

روحانی افزود: به دنبال این مخالفت‌ها، شرایطی پیش آمد که همان افراطیونی که ماه‌ها تلاش کرده بودند، توافقی به دست نیاید و پس از حصول توافق، تلاش کرده بودند از طریق کنگره آمریکا، جلوی اجرای این توافق را بگیرند، بر سرکار آمدند و از روز اول چنانکه در مبارزات انتخاباتی خود گفته بودند، تلاش کردند که این توافق را برهم بزنند.

روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

وی با اشاره به اینکه واضح‌ترین موضع‌گیری بدخواهان جمهوری اسلامی ایران علیه توافق برجام، مهرماه سال پیش اعلام شد، ابراز داشت: آقای ترامپ در آن مقطع به طور رسمی، خط جدید سیاست خارجی دولتش را با لحنی نامناسب علیه جمهوری اسلامی ایران تشریح کرد و دور جدیدی از تلاش‌ها برای برهم زدن برجام را آغاز کرد که البته تا امروز در این مسیر ناموفق بود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه برجام همچنان پابرجاست، بیان کرد: آمریکایی‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که از برجام خارج شوند و جمهوری اسلامی ایران نیز چند ساعت بعد اعلام نکند که از این توافق خارج شده است؛ این را با سند و مدرک اعلام می‌کنم که حتی سیستم اطلاعاتی آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و بدخواهان جمهوری اسلامی در منطقه نیز تصور می‌کردند که با اعلام خروج آمریکا از برجام، ایران نیز به فاصله چند ساعت از این توافق خارج خواهد شد.

روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

روحانی اضافه کرد: زمانی که جمهوری اسلامی اعلام کرد به درخواست دوستان، کشورهای اروپایی، روسیه و چین فرصتی برای حفظ برجام به این کشورها می‌دهد، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و بدخواهان منطقه‌ای خشکشان زد و آنچنان ضربه‌ای از ناحیه تدبیر ملت ایران بر آنها وارد شد که فکرش را هم نمی‌کردند.

رئیس‌‌‌جمهور با بیان اینکه بدخواهان جمهوری اسلامی تصور هم نمی‌کردند که جمهوری اسلامی عصبانی نشده و احساساتی و از روی عجله تصمیم نمی‌گیرد و با تأمل مسأله را مورد بازبینی قرار می‌دهد، یادآور شد: این موضع جمهوری اسلامی و کار مهمی که ملت ایران انجام داد، در تاریخ ماندگار خواهد شد و جهان هنوز در شگفتی است که جمهوری اسلامی ایران چه خواهد کرد و چه تصمیمی برای آینده خواهد گرفت.

روحانی با اشاره به زمان خروج امریکا از توافق هسته‌ای عنوان کرد: در مدت ۵۱ روزی که از این اتفاق می‌گذرد، تمام کشورهای دنیا‌، ترامپ و حاکمان آمریکا را محکوم کردند، اما هیچ‌کس سخنی از این نگفته است که جمهوری اسلامی ایران عقب‌نشینی کرده یا از تحریم ترسیده است و برعکس از عقل و تدبیر ایران بزرگ سخن گفتند.

روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

وی با بیان اینکه امروز سه راه پیش پای ملت ایران قرار دارد، گفت: دولت و رئیس‌‌‌جمهور به عنوان نماینده مردمی تا دیروز خود را متکی به رأی ۲۴ میلیون نفر می‌دانستند اما امروز خود را متکی به رأی و حمایت ۸۱ میلیون نفر می‌دانند و اعلام می‌کنیم که با اتکا بر ایستادگی ملت ایران و بهره‌مندی از ارشادات رهبری معظم و با هماهنگی و همراهی قوای دیگر در خط حفظ و تأمین منافع و مصالح ملی حرکت خواهیم کرد.

رئیس دولت دوازدهم در توضیح اولین راهکاری که پیش‌‌‌روی جمهوری اسلامی در برابر موضع جدید آمریکا درباره برجام وجود دارد، اظهار داشت: راهکار اول این است که در برابر آمریکا تسلیم شویم و به ترامپ بگوییم که بیا بنشینیم تا بینیم از نظر شما چه چیزهایی باید از این توافق کم شده و چه چیزهایی به آن اضافه شود.

روحانی ادامه داد: این راه مورد تأیید و قبول هیچ انسان عاقل، وطن دوست و وطن‌‌‌‌پرستی نیست و هیچ یک از مردم ایران تسلیم در برابر فشار، ظلم، توهین و سخن نابجا را نمی‌پذیرند.

وی با بیان اینکه اگر در برابر توهین و خلاف‌گویی دشمن سر فرود آوریم، این به معنای مهر پایانی بر عزت تاریخی ملت ایران است و در میان تشویق حضار تصریح کرد: فکر نمی‌کنم حتی یک نفر از ۸۱ میلیون نفر از ملت ایران نظرش این باشد که باید در برابر بدخواهان متجاوز، توهین‌کننده و دروغگو، تسلیم شویم.

رئیس‌جمهور در توضیح راهکار دوم خاطرنشان کرد: راهکار دوم این است که در برابر آمریکا بایستیم، اما اختلافات درونی ما نیز به قوت خود باقی باشد و یکی علیه برجام سخن گوید و یکی صرفاً در دفاع از برجام و هیچ‌کدام به وضعیت موجود توجه نداشته باشند. می‌شود هر روز مطالبات مردم را بالاتر برد و دعواها را با قوت بیشتر از گذشته ادامه داد؛ نتیجه این رویه این خواهد بود که ما در برابر آمریکا ایستادگی می‌کنیم، اما بالاترین هزینه را به مردم کشور و به ویژه فقرا و افراد کم‌درآمد تحمیل خواهیم کرد.

روحانی افزود: انتخاب این راه یعنی ایستادگی با بالاترین هزینه که وضعیت کشور را در عرصه اقتصادی و فرهنگی بدتر کرده، وحدت را شکننده‌تر کرده و شکاف و افتراق را بیشتر خواهد کرد.

وی درباره راهکار سوم ابراز داشت: راهکار سوم این است که به هیچ وجه در برابر آمریکا تسلیم نشده و عزت ملی تاریخی خود را حفظ کنیم و آمریکا را در مبارزه اراده‌ها به زانو درآوریم. ملت ایران با اتخاذ این راهکار مثل همیشه تاریخ سربلند خواهد ماند و زورگویان خواهند فهمید که راه غلط و اشتباهی را انتخاب کرده‌‌‌اند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: راهکار سوم راهکار مقاومت و ایستادگی با کمترین هزینه است. به این شکل که واقعیت را مدنظر قرار دهیم، توقعات را مدیریت کنیم و همه با هم همکاری کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز دولت و من به عنوان رئیس‌‌‌جمهور و نماینده ملت، دست همه را می‌بوسم و در برابر همه آحاد ملت و جناح‌ها، حتی آنها که بدترین اهانت‌ها را به دولت کردند، خم می‌شوم و دست همه آنها را می‌بوسم، بیان کرد: امروز روز اهتزاز پرچم عزت و عظمت ملت ایران است و باید به دنیا نشان دهیم که می‌توانیم سختی‌ها و مشکلات را پشت سر بگذاریم، اما عزت، آزادی، استقلال، مردم‌سالاری، جمهوریت، اسلامیت، دین و فرهنگ‌مان را معامله نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این مبارزه دولت در خط مقدم قرار دارد و همه مدیران دولت باید این احساس را داشته باشند که در خط مقدم مبارزه قرار دارند. کسی که در خط مقدم مبارزه است، یعنی زیر پایش مین دشمن را احساس می‌کند و نه صرفاً آتش موشک، توپخانه، خمپاره و بمباران هواپیمای دشمن، بلکه آتش تیر مستقیم دشمن را نیز به چشم می‌بیند. این حضور در خط مقدم، همان حضور در خط مقدم است که پیامبر گرامی اسلام(ص) هر شب حضور در آن را بالاتر از گذراندن شب قدر توصیف کرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما به عنوان مسئولان کشور و نیروهای خط مقدم در کنار هم باید از عمق جان سختی‌های این ایستادگی را به جان بخریم و باور داشته باشیم که هر روز و هر شب ما از ۱۸ اردیبهشت به این سو روز و شب قدر است، یادآور شد: این شعار نیست، بلکه گفته پیامبر گرامی اسلام(ص) است چرا که امروز در مرز اقتصاد، عزت و آبروی ایران اسلامی ایستاده‌ایم و جان و آبروی‌مان را با افتخار در این مسیر تقدیم می‌کنیم.

روحانی با اشاره به رای مردم به وی عنوان کرد: همه ما در کنار هم تا آخرین روز دولت دوازدهم به عهدی که با مردم بسته‌ایم وفادار خواهیم ماند و خود را امانت‌دار مردم می‌دانیم و اعلام می‌کنم که تا پای جان، آبرو و حیثیت خود با افتخار ایستادگی کرده و هیچ ترس و هراسی از هیچ چیزی ندارم.

وی با تاکید بر اینکه البته این ایستادگی یک شرط مهم دارد و آن این است که مدیران دولت که در خط مقدم ایستاده‌اند، باید قبل از دیگران فشارها و سختی‌ها را احساس کرده و تحمل کنند، گفت: اگر بخواهیم بگوییم که این روزها، روزهای سختی است اما برای دیگران، حتماً شکست خواهیم خورد. اگر تا امروز روزانه هشت ساعت کار می‌کردیم، نباید فردا نیز همین هشت ساعت و با همین سبک و شیوه مدیریتی کار کنیم. امروز باید به فکر تغییر شرایط باشیم و از مشاورین و کارشناسان جدید بهره بگیریم و از هر فکر جدید و نویی استقبال کنیم و همه افکار و اندیشه‌ها را دعوت به همکاری کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه مدیران دولت از مدیران ارشد تا معاونین و مدیران کل باید در عمل نشان دهند که شرایط امروز با شرایط دیروز فرق دارد، اظهار داشت: اگر لازم است صرفه‌جویی شود باید اول از دولت شروع شود. از سازمان‌های برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی می‌خواهم که با مسئولیت من، برنامه‌های جدیدی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها تدوین کنند.

روحانی افزود: می‌شود در موضوعات مختلف از جمله سفرهای خارجی و برنامه‌های دیگر همانگونه عمل کنیم که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ عمل کرده‌‌‌ایم و مثلاً اگر برای موضوعی پنج نفر به سفرهای خارجی می‌رفتند، حالا باید دو نفر همان کار را در سفر انجام دهند و اگر برای انجام کاری در سال ۹۶ یک هفته صرف می‌شد، در حال حاضر باید دو روزه آن کار انجام شود و اگر قبلاً با بلیط‌‌‌های درجه یک و تجاری به سفر می‌رفتیم حالا باید با بلیط‌‌‌‌های اقتصادی سفر کنیم که مردم ببینند که صرفه‌‌‌جویی را از خودمان شروع کرده‌‌ایم.

وی با بیان اینکه اگر صرفه‌‌‌‌جویی را از خودمان آغاز کنیم و همه به صحنه بیاییم، مردم هم ما را همراهی کرده و در برابر مشکلات خواهند ایستاد، تصریح کرد: البته باید برنامه‌ریزی و تدبیر داشته باشیم و برنامه‌های خود را برای مردم توضیح دهیم. مسئولان که بار سنگینی را در خط مقدم بر دوش دارند، باید بدانند که هرگز بدون یاری و مساعدت مردم، پیروز نخواهیم شد و مردم نیز باید بدانند که ما چه کاری انجام می‌دهیم و باید خدمات را به مردم توضیح دهیم.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: اگر مردم بدانند که چه می‌کنیم و درست عمل کنیم، قطعاً از ما حمایت خواهند کرد.

روحانی با تأکید بر اینکه باید در این مقطع حساس حداقل در چهار بخش اشتغال، مبارزه با فقر، تنظیم بازار و تولید، برنامه‌های ویژه‌ای را تدوین و ارایه کنیم، خاطرنشان کرد: اگر این چهار بخش اصلاح و درست شود، موفق خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت و دشوار فشار دشمنان، گسترش بیکاری در جامعه فشاری مضاعف را ایجاد می‌کند، ابراز داشت: باید با تلاش و توان بیشتر مشکل اشتغال و بیکاری در جامعه را حل کنیم و وزارت کار باید با همه قدرت در این راستا به صحنه بیاید تا بتوانیم، اشتغال روان و آسان ایجاد کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: باید از هزینه‌های مربوط به تأمین اجتماعی برای ۶ ماه و یکسال گذشت کنیم و اشتغال روستایی را با سبک جدید و در نظر گرفتن شرایط ساماندهی کنیم.

روحانی با بیان اینکه وزرای کار و مسکن باید به مردم توضیح دهند که برای اشتغال چه برنامه‌ای دارند، عنوان کرد:‌ ما می‌توانیم در صنعت ساختمان اشتغال و امید ایجاد کنیم و در این راستا هیچ‌دستگاه و شرکت دولتی حق ندارد زمینی را که نیاز ندارد در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندهد و این یک الزام است و آن را دنبال می‌کنم که اگر دستگاهی زمینی را در سال ۹۷ استفاده نکرده و آن را واگذار هم نکرده آن زمین را از آن دستگاه بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه باید در هر زمینه‌ای برای رفع مشکل اشتغال در کشور، تلاش کنیم، یادآور شد: همه به ویژه سازمان برنامه و بودجه، وزرا و ستاد اقتصادی دولت باید به میدان بیایند تا بتوانیم در این بخش تحول ایجاد کنیم.

رئیس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم، نقدینگی سرگردان در کشور سامان داده شود و به درستی هدایت شود، باید وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی، سهام خود را در بورس فعال کرده تا کارخانه‌ها و بنگاه‌های سودده آنان در اختیار مردم قرار گیرد، بیان کرد: در این راستا همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی که می‌توانند اوراق منتشر کنند باید به میدان آمده و با هر سودی که مورد تصویب است اوراق در اختیار مردم قرار گیرد چراکه مردم زمانی که ببینند پولشان در جایی است که سود بیشتری نصیب‌شان می‌شود و کشور نیز به واسطه آن سرمایه‌گذاری، بهتر اداره می‌شود، قطعاً همراهی خواهند کرد.

روحانی با بیان اینکه باید تولید را رونق داده و در آن تحرک ایجاد کنیم، گفت: دولت تعهد می‌کند که در راستای ایجاد تحرک در تولید، برای واردات مواد اولیه کارخانه‌هایی که باید از خارج از کشور وارد شود، ارز رسمی در اختیار واردکنندگان قرار دهد.

وی با بیان اینکه باید از بالا بردن مطالبات مردم جلوگیری کنیم، اظهار داشت: آنهایی که می‌خواهند، برای انتخابات مجلس در سال آینده کاندیدا شوند و امروز خیلی زود شروع به تبلیغات کرده اند، نباید مطالبات مردم را در سخنان خود بالا ببرند و در این راستا استانداران و مسئولان دولتی باید حقایق را به مردم بازگو کرده که کسی نتواند از این فرصت استفاده کرده و بدانند، اگر راه دیگری را دنبال کنند، مردم با آنها همراهی نخواهند کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید توقعات را پایین‌ آورده و تولید را افزایش دهیم، تصریح کرد: همه باید به تولید داخلی کمک کنیم و امروز یک فرصت خوب برای تولید داخلی فراهم شده است. هنگامی که دولت واردات ده‌ها قلم واردات مصرفی را ممنوع می‌کند، فرصتی برای تولید داخلی است و باید تلاش برای تولید، بیشتر شود. از قوه قضائیه خواسته‌ام که از فضای کسب و کار حمایت کند و ما هر چه لازم باشد در جلسه سران سه قوه دنبال خواهیم کرد.

روحانی با اشاره به دیدار خود با رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در جلسه‌ای که با ایشان داشتیم فرمودند که مصوبات جلسه سران قوا را ‌همان لحظه ابلاغ کنید.

وی با تاکید بر اینکه مطمئناً به راحتی می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم ،به ضرورت مبارزه با فقر در کشور اشاره کرد و ابراز داشت: نباید اجازه دهیم افرادی که درآمدشان کم است،‌ دچار مشکل شوند و باید از اقشاری که در فشار هستند، حمایت کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید تنظیم بازار را در شرایط کنونی، وظیفه بزرگ بر دوش مسئولان دانست و بیان کرد: باید تلاش کنیم تا قیمت‌گذاری‌ها با مرکزیت انجام شود و این اولین وظیفه دولتی‌ها است تا قیمت محصولاتی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد را به طور دقیق مورد نظارت قرار دهند تا اجناس گران عرضه نشود.

روحانی با بیان اینکه باید امور شرکت‌های دولتی مورد بررسی قرار گرفته و اجازه ندهیم مردم در فشار باشند، یادآور شد: تنظیم بازار امروز یک رکن بزرگ برای کشور محسوب می‌شود. امروز فرصت خوبی برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شده و در مبارزه با فشارها و تحریم‌های آمریکا بخش خصوصی باید به کمک دولت بیاید تا با راه‌‌‌‌حل‌‌های جدید نیازمندی‌های کشور و مردم را تأمین کنیم.

وی با بیان اینکه امروز روز گله‌گذاری نبوده و باید به فکر حمایت از یکدیگر باشیم، عنوان کرد: همه وزرایی که در زمینه تولید، واردات و صادرات نقش دارند، باید از بخش خصوصی مشورت و راه‌حل بگیرند.

رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت صرفه‌جویی در آب و برق گفت: دولت و ادارات آن در فصل تابستان باید در صرفه‌جویی نسبت به مردم پیشگام باشند و در این راستا وزرا باید مصرف آب و برق در دستگاه‌ها را در سه ماهه تابستان بررسی کرده و اگر در دستگاهی نسبت به سه ماهه پارسال مصرف بیشتری اتفاق افتاد، باید با مسئول مربوطه برخورد شود.

روحانی با اشاره به ضرورت تلاش بیشتر مسئولان در شرایط کنونی و افزایش خدمات در دستگاه‌های دولتی به ویژه آموزش و پرورش، آموزش عالی و بهداشت و درمان اظهار داشت: باید خدمات را تسهیل و ارزان‌تر کنیم و اگر بناست قیمتی در خدمات بالاتر برود نباید اجازه دهیم این افزایش قیمت بیشتر از نرخ تورم باشد.

وی افزود: همه فرهیختگان، دانشگاهیان، هنرمندان و کسانی که مرجعیت اجتماعی دارند، باید حمایت کنند، چراکه امروز روزی نیست که بخواهیم به دنبال حاشیه‌سازی باشیم و دستگاه‌های دولتی باید نسبت به برنامه‌ها و خدمات خود با مردم صحبت کنند و از آنها مشورت بخواهند، اما نباید به دنبال حاشیه‌ها و پاسخگویی به برخی رفتارها در فضای مجازی باشیم. اگر کسی به دنبال فرافکنی و تشویش اذهان بود، باید پاسخ دهیم و روابط عمومی‌ها در این راستا امروز، مسئولیت سنگین‌تری بر دوش دارند و باید در همان لحظه که سخن ناروا علیه خدمات دولت ارایه می‌شود، حقایق را اعلام کنند.

رئیس دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه حتماً در برابر فشارهای خارجی موفق خواهیم بود، تصریح کرد: اما اگر فشارهای خارجی با بداخلاقی‌های داخلی توأم شود این یک خطر مهلک برای کشور است و می‌تواند ضربه‌ای سنگین وارد کند. باید اختلافات را کنار گذاشته و با شجاعت، کار و تلاش کنیم.

روحانی با بیان اینکه مردم ما باید احساس کنند زندگی ضروری و روزمره آنها تحت هر شرایطی تأمین خواهد شد، خاطرنشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید صریحا به مردم بگوید که چه اقلام و جنس‌هایی به کشور به وفور وارد می‌شود و قیمت آنها تغییر نخواهد کرد و اگر این اقدام نیاز به ارز دارد ما تحت هر شرایطی آن را تأمین خواهیم کرد.

وی افزود: بانک مرکزی موظف است به مردم توضیح دهد که برای چه کارهایی ارز رسمی و به چه میزان پرداخت شده است. ما باید از مردم کمک بگیریم و آنها می‌توانند به دولت کمک کرده و بر امور نظارت داشته باشند و این حق آنهاست که بدانند چه کسی و به چه میزان و برای چه کاری ارز دریافت کرده و قیمت جهانی محصولی که با آن ارز وارد شده چقدر است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید از فضای مجازی استفاده کرد و به مردم بگوییم در این پنجاه و یک روز، به چه کسی و به چه قیمتی و برای چه جنسی ارز دادیم، ابراز داشت: مردم برای تأمین زندگی روزمره خود و داروها و نیازهای خود نباید دغدغه داشته باشند و این مسئولیتی است که بر دوش ماست.

روحانی اضافه کرد: ما در برابر فشارهای خارجی نباید عصبانی شده، عجله کرده و سست شویم، بلکه باید قاطع و محکم ایستادگی کنیم و شک ندارم که اگر همه با هم باشیم و با تدبیر عمل کنیم، از مشکلات عبور خواهیم کرد.

وی با بیان خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس و موفقیت متخصصان کشور برای تأمین یکی از نیازهای نظامی در داخل کشور، عنوان کرد: ما روزهای سخت و دشوار فراوانی داشتیم و ریسک‌های بزرگی را پذیرفتیم اما با توکل به خدا و ایثار مردم، دانشمندان و متخصصان کشور، توانستیم از مشکلات عبور کنیم.

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه تمام شرکت‌های دانش‌بنیان باید امروز احساس وظیفه سنگینی بکنند، یادآور شد: همه باید به صحنه بیاییم تا بتوانیم با فشار دشمنان مقابله کنیم. به مسئولان کشور و ملت ایران اطمینان می‌دهم، اگر همه دست به دست هم دهیم و به آینده امیدوار بوده و بر خدا توکل کنیم، موفق خواهیم شد.

روحانی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم در راستای ضرورت توکل به خداوند در مقابله با فشار دشمنان، بیان کرد: تصور نکنید فردی که امروز به عنوان رئیس‌‌‌جمهور آمریکا تمام قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته و به همه مسلمانان جهان ظلم می‌کند، موفق خواهد بود بلکه او پاسخ رفتار ظالمانه خود را حتماً خواهد دید.

روحانی با بیان اینکه ما به رحمت خدا امید داریم و ایمان و باور داریم اگر خدا ما را یاری کند، موفق خواهیم بود، گفت: زندگی برای ما اگر سخت‌تر باشد، افتخارات و سربلندی ما هم در تاریخ بیشتر خواهد بود. اگر مسئولان و تولیدکنندگان و همه آنهایی که مسئولیت بر دوش دارند، احساس کنند که باید در برابر یک قلدر بایستیم و پیروز شویم، تردید نداشته باشید که ما از این مقطع تاریخی عبور کرده و با افتخار خواهیم گذشت.

پیش از سخنان رئیس‌‌‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سخنانی به تشریح شرایط کشور در حوزه دیپلماسی، سیاست خارجی و اوضاع منطقه و جهان پرداخت و بر ضرورت تلاش در راستای حفظ امید و عزتمندی ملت ایران در عرصه‌های مختلف تأکید کرد.

همچنین اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز در سخنانی به تشریح شرایط اقتصادی کشور و راهکارها و الزامات برون رفت از این شرایط پرداخت.

[ad_2]

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید